visibility 788 today 1400/2/12

محوطه سازی سنتی، چگونه به فضای محوطه اصالت ببخشیم؟

اصطلاح سنتی بودن برای ما با اصالت و ایرانی بودن درآمیخته است. معماری سنتی، غذای سنتی، رستوران سنتی و... همه برای چیزهایی که اصالت و هویت اصلی ما را می­ سازد استفاده می­ شود. در مطالب قبلی چیدانه راجع به محوطه ­سازی و یا طراحی حیاط و باغچه صحبت کرده ­ایم. در این مطلب از چیدانه می­ خواهیم راجع به محوطه سازی سنتی بگوییم. ایده­ هایی که به شما کمک می­ کند تا حس مثبتی از محوطه خود داشته باشید.

 

blog post

ویلا نزدیک

محوطه­ سازی سنتی، اول سلیقه ­تان را در نظر بگیرید.

برای طراحی محوطه، اول باید تکلیف سلیقه ­تان را مشخص کنید. آیا شما طراحی سنتی محوطه را دوست دارید؟ بعد می ­رسیم به فضای محوطه و اینکه آیا این نوع سبک محوطه با فضا تناسب دارد؟ باید بگویم اگر شما عاشق فضاهای لوکس و مدرن هستید این نوع محوطه ­سازی به دردتان نمی­ خورد. و در قدم بعدی اگر ساختمانی مدرن دارید باید به تناسب بین فضای محوطه و نوع سبک ساختمان هم توجه کنید. سبک محوطه سازی بهتر است ادامه ­ای از سبک ساختمان و یا حتی دکوراسیون داخلی باشد و این حالت باعث ایجاد پیوستگی در طراحی کل فضای ساختمان و محوطه خواهد شد. 

حالا اگر تصمیم­تان را گرفته ­اید که سبک محوطه ­سازی سنتی را برای فضای بیرون ساختمان در نظر گرفته ­اید در ادامه مطلب ایده­ ها را بخوانید.

 

مطلب پیشنهادی: طراحی حیاط منزل ایرانی، بهار دلنشین با این 7 ایده!

 

blog post

طراحی حیاط آجری

1.محوطه سازی سنتی؛ نشانه­ هایی از خانه­ های قدیمی!

این فکر که برای محوطه سازی سنتی حتما باید همه عناصری که در خانه­ های قدیمی استفاده می­ شده را به کار ببریم اصل کلی و همیشگی برای محوطه سنتی نیست. حتی شما می­ توانید عناصر مدرن و امروزی را با عناصر قدیمی به روشی درست تلفیق کنید و در محوطه استفاده کنید. فقط باید حواستان باشد که اصالت این نوع طراحی از بین نرود. چند ایده کوچک برای استفاده از عناصر خانه­ های قدیمی در محوطه ­سازی سنتی:

  • گلدان­ های حیاط:  این روزها استفاده از فلاورباکس ­ها و گلدان­ های مدرن در محوطه سازی کاربرد زیادی پیدا کرده است. ولی شما می ­توانید از گلدان­ های سفالی استفاده کنید. مثلا گوشه ­ی یکی از دیوارهای محوطه می تواند جای خوبی برای چندین گلدان در کنار هم باشد.
  • صنایع دستی: اگر در محوطه جایی برای نشستن در نظر گرفته ­اید، می توانید از کوسن­ ها و یا زیراندازهای سنتی مانند گلیم استفاده کنید. استفاده از صنایع دستی حسی از هویت ایرانی را در ما زنده می ­کند.
  • کوزه­ های سفالی: برای زیبایی محوطه، اگر گوشه­ های حیاط و یا محوطه ­تان خالی است می­ توانید چندین کوزه سفالی بزرگ و کوچک را در آن قرار دهید.
  • فرم باغچه ­ها: یکی از ویژگی ­های طراحی باغ ایرانی و یا طراحی محوطه سنتی وجود باغچه در محوطه است. باغچه­ های با فرم مربع و مستطیل برای محوطه­ سازی سنتی بسیار مناسبند.

 

مطلب پیشنهادی: طراحی حیاط منزل به سبک خانه ­های سنتی ایرانی

 

blog post

طراحی فضای سبز

blog post

نمونه کارهای گروه طراحی رستاک

2.گل و گیاه در محوطه سازی سنتی؛ اولین عنصر مهم

هر وقت صحبت از محوطه ­سازی می­ شود اولین عنصری که به ذهن همه ما خطور می­ کند؛ گل و گیاه و درخت است. این موضوع برای محوطه ­سازی سنتی هم صدق می­ کند. شما به چند صورت می­ توانید سبزینگی محوطه را تامین کنید:

درخت: اگر محوطه ­تان جای کافی دارد؛ حتما یک درخت در آن بکارید. برای انتخاب درخت مناسب به شرایط اقلیم و خاک باغچه توجه کنید. درختان میوه با اینکه نیاز به رسیدگی بیشتری دارند ولی در زمان میوه­ دهی حس بسیار مثبتی برایتان خواهند داشت.

گلدان­ های شمعدانی: گیاه شمعدانی از گیاهانی است که برای فضای بیرون و هم داخل ساختمان استفاده می­ شود. اگر می خواهید حسی از خانه ­های قدیمی مادربزرگ ­ها را به محوطه بیاورید می توانید از چند گلدان سفالی با گیاه شمعدانی در محوطه استفاده کنید.

گل­های فصلی: وجود گل­ های فصلی رنگارنگ در محوطه حس مثبتی برایتان خواهد داشت. انواع گیاهان گلدار را با توجه به فصل کاشت می­ توانید در گوشه ­ای از باغچه بکارید تا بوی آنها در هر فصل فضای محوطه را پر کند.

گیاهان رونده: برخی از گیاهان رونده مثل پیچ امین الدوله حسی بسیار نوستالژی برایمان دارد. پیچ­ هایی که زمانی از روی دیوار خانه­ ها به کوچه ­ها می­ رسید و بوی آنها در بهار همه محله را پر می­ کرد. انواع گیاهان رونده برای کاشت در محوطه وجود دارد که می­ تواند محوطه شما را جذاب کند.

 

مطلب پیشنهادی: طراحی باغ سنتی، همین قدر ساده همین قدر ایرانی!

 

blog post

طراحی محوطه و آب نما

blog post

در جستجوی حیاط از یاد رفته تجربه سوم

3.آب در محوطه ­سازی سنتی

همیشه حضور آب حسی از طراوت و نشاط را برایمان به ارمغان می ­آورد. اگر فضای کافی و منبع آبی کافی برای محوطه سازی در اختیار دارید می­ توانید جایی برای آن درنظر بگیرید. ممکن است دوست داشته باشید یک حوض کوچک و سنتی در محوطه داشته باشید و یا یک آبنمای ساده و سنگی که با سبک محوطه متناسب باشد. برای محوطه ­های بزرگ جریان آب در یک جوی کوچک هم می ­تواند ایده ­ی خوبی باشد.

 

محوطه سازی سنتی

4.بالکن و تراس جدید؟یا بهار خواب خانه مادربزرگ؟

در ساختمان خود یک بالکن یا تراس دارید ایده­ های محوطه ­سازی را می­ توانید تاحدی برای تراس اجرا کنید. مثلا طرح آجری می­ تواند برای پوشش دیوارها مناسب باشد. اگر از فضای بالکن و تراس برای نشستن استفاده می­ کنید می­ توانید از زیراندازهای سنتی مانند گلیم در آن به کار ببرید. یا گلدان­ های سبکی را از سقف آن آویزان کنید.

مطلب پیشنهادی: طراحی حیاط منزل ایرانی، مدرن باشیم یا اصیل؟

 

blog post

مرمت و احیا عمارت فیل

5.محوطه ­سازی سنتی، کدام مصالح مناسب است؟

یکی از مواردی که سبک و هویت محوطه را می ­سازند مصالح مورد استفاده در آن است. چند پیشنهاد برای استفاده از مصالح در محوطه ­سازی سنتی:

آجر: کشور ما یکی از تولید کننده­ های مهم آجر است. امروزه آجرها در اندازه­ های مختلفی برای کاربردهای متفاوت ساخته می­ شوند. شما می ­توانید از آجر در پوشش دیوار، کف محوطه، حاشیه باغچه و یا ساخت محل نشستن استفاده کنید.

چوب: از چوب می­ توانید برای ساخت یک تخت چوبی برای نشستن استفاده کنید. و یا اگر خیلی باحوصله باشید نرده­ های چوبی می ­توانند حس خوبی به محوطه اضافه کنند.

سنگ: سنگ ­ها برای طراحی سنگفرش محوطه و یا حاشیه سازی باغچه و همچنین قرار گرفتن در کنار گیاهان مناسب هستند. در انتخاب نوع سنگ و تناسب آن با سبک طراحی محوطه دقت کنید.

کاشی: استفاده از چند کاشی با طرح­ های سنتی در کنار همدیگر در بخشی از دیوار محوطه، یاد آور هنر اصیل ایرانی خواهد بود. 

مطلب پیشنهادی: سنگفرش آجری؛ 6 ایده برای طراحی خاص!

 

blog post

نمونه کارهای گروه طراحی رستاک

کلام آخر:

محوطه­ سازی یکی از قسمت­ های جذاب طراحی ساختمان و فضای باز آن است. محوطه ­سازی سنتی می ­تواند طبق سلیقه شما انجام شود. با استفاده از ایده ­های مطرح شده می­ توانید یک محوطه با اصالت و سرشار از حس مثبت داشته باشید.

برای طراحی و اجرای انواع محوطه در سبک­ های مختلف اهالی فن چیدانه در کنار شما هستند.

 

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
قبل و بعد طراحی حیاط؛ چشم‌انداز همیشه سبز ویلا را اینجا ببینید!

قبل و بعد طراحی حیاط؛ چشم‌انداز همیشه سبز ویلا را اینجا ببینید!

1400/10/23 ادامه مطلب
انواع سنگفرش خیابان؛ کدام مصالح بهتره؟

انواع سنگفرش خیابان؛ کدام مصالح بهتره؟

طاقچه های ایرانی، نیاکان شلف های امروزی در دکوراسیون منزل

طاقچه های ایرانی، نیاکان شلف های امروزی در دکوراسیون منزل

کسب و کارها پیشنهادی
سرامیک پرسلان  PMA | IMPERIO certificate
سرامیک پرسلان  PMA | IMPERIO

سرامیک پرسلان PMA | IMPERIO

گالری فرش ماشینی فیروزه certificate
گالری فرش ماشینی فیروزه

گالری فرش ماشینی فیروزه

مبلمان مانلی هوم | Maneli Home certificate
مبلمان مانلی هوم | Maneli Home

مبلمان مانلی هوم | Maneli Home

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent