visibility 50603 today 1400/1/26

طراحی حیاط منزل ایرانی، بهار دلنشین با این 7 ایده!

وقتی حرف از حیاط خانه می ­شود اغلب ما یاد حیاط خانه ­های قدیمی مادربزرگ هایمان می ­افتیم. حیاط­ هایی که با وجود گل و گیاه، بالکن و حوض برایمان معنای دیگری داشت. ولی امروزه اغلب خانه­ها آپارتمانی و کوچک شده است. شاید خیلی از ما دلمان بخواهد در خانه ­ای حیاط دار زندگی کنیم. مطمئنا همه ­ی خانه­ ها نمی توانند امکاناتی مانند خانه ­های قدیمی و با صفا داشته باشند ولی با استفاده از ایده ­هایی می توانید حس صفا و صمیمیت را به خانه بیاورید. پس اگر شما هم به دنبال ایده ­هایی برای داشت یک حیاط دلنشین هستید با این مطلب از چیدانه با موضوع؛ طراحی حیاط منزل ایرانی همراه ما باشید.

 

blog post

محوطه سازی با آبنمای سنتی

طراحی حیاط منزل ایرانی؛ زودتر اجراش کن!

برای داشتن یک فضای باز و سرسبز ایده­ های مختلفی وجود دارد. شما می ­توانید از یک حیاط بزرگ و باغچه­ دار تا یک حیاط خلوت چند متری و کوچک نهایت استفاده را ببرید و با انجام برخی از کارها فضایی با صفا در خانه خود ایجاد کنید. در طراحی حیاط منزل ایرانی چندین عنصر مهم مانند: گیاه، آب، نورپردازی، گل های فصلی و.. وجود دارد که باعث حس مثبت و شادابی در آن می­ شوند.

 

مطلب پیشنهادی: حیاط­ های زیبای ایرانی، 18 مدل برای ویلا و آپارتمان شما!

 

blog post

فضای سبز

1.دکوراسیون باغچه در طراحی حیاط منزل ایرانی

سبز بودن و سرزندگی یکی از ویژگی­ های اصلی طراحی حیاط منزل ایرانی است. پس در اولین قدم باید فکری به حال باغچه حیاط کنیم. ایده­ هایی برای دکوراسیون باغچه در طراحی حیاط ایرانی:

  • درختکاری
  • گلکاری باغچه
  • سبزیکاری
  • حاشیه باغچه

 

درختکاری

اگر باغچه منزلتان مساحت زیادی دارد و هنوز درختی در آن نکاشته ­اید؛ می­ توانید به کاشتن درخت در آن فکر کنید.در رابطه با انواع درخت مناسب برای باغچه اطلاعات کافی کسب کنید. به نیازهای درخت یا درختانی که برای باغچه انتخاب می­ کنید مانند: خاک، نور، ریشه دهی و... توجه کنید. درخت میوه هم می­ تواند یک انتخاب هیجان انگیز باشد.

 

blog post

انصاری - فرشته

گلکاری باغچه

گل­ ها باعث جذابیت بیشتر باغچه حیاط و وارد کردن رنگ به باغچه شما می ­شوند. شما در هر فصلی می­ توانید انواع مختلفی از گل­ های فصلی را برای بهار، تابستان، پاییز و حتی زمستان انتخاب کنید و بکارید. اگر زمان کافی برای کاشتن گل در هر فصل ندارید می ­توانید از بوته ­های دائمی گل­دار استفاده کنید تا در زمان گلدهی­ شان باغچه شما را زیباتر کنند. کاشتن گل در باغچه ایده ­ای است که نیاز به فضای زیادی ندارد شما حتی در یک باغچه کوچک هم می ­توانید گل های زیبایی بکارید.

 

سبزیکاری

کاشتن سبزی در خانه یکی از کارهای لذت بخش به خصوص برای مادران ایرانی است. در دکوراسیون باغچه ایرانی منزل تان گوشه­ ای از باغچه را برای کاشتن سبزی قرار دهید. کاشت سبزی و برداشت محصولاتی ارگانیک هم فعالیت مثبت و انرژی بخشی است و هم کار مفیدی برای سلامت خانواده است.

 

blog post

اجرای بام سبز طبیعی فول امکانات

blog post

فضای سبز حیاط خانه

حاشیه باغچه

حالا نوبت به حاشیه باغچه می­ رسد. بعد از اینکه اندازه سطح خاک مورد نیاز باغچه مشخص شد باید دورتادور باغچه را حاشیه­ سازی کنید تا خاک باغچه به سطح حیاط وارد نشود و آبیاری راحت تری داشته باشید. برای حاشیه باغچه می ­توانید از آجر، سنگ، بلوک بتنی، نرده چوبی، نرده فلزی، لبه سیمانی و... استفاده کنید. استفاده از آجر و قرار دادن آنها به شکل مورب برای طراحی حیاط منزل ایرانی گزینه بسیار مناسبی است و حسی از خانه ­های قدیمی را برایتان ایجاد می­ کند.

مطلب پیشنهادی: طراحی باغچه در حیاط کوچک منزل

 

blog post

عکاسی از خانه ی سبز و روح انگیز شهرک سامان

blog post

میز غذاخوری فضای باز ست نهارخوری یوکا

2.طراحی حیاط منزل ایرانی؛ فضای نشستن چطوری باشه؟

یکی از مهم ­ترین قسمت­ های طراحی حیاط منزل ایرانی فضای نشستن در حیاط است. فضای نشستن در حیاط می­ تواند چندین صندلی فلزی زیبا با یک میز برای دورهم نشستن باشد. یک یا دو نیمکت چوبی زیبا در گوشه ­ای از حیاط برای عصرانه ­ای خوشمزه می­ تواند حس خوبی در فضا ایجاد کند. یا یک صندلی تابی در گوشه­ ی بالکن برای کتاب خواندن در غروب­ های بهاری بسیار ایده خوبیست. با بررسی انواع مبلمان فضای باز، بهترین مبلمان نشستن در فضای باز را برای حیاط خود انتخاب کنید.

 

blog post

فضای سبز

blog post

مرمت و احیا عمارت فیل

3.طراحی حیاط منزل ایرانی؛ حوض ایرانی یا آبنما؟

یکی از ایده ­های ناب برای طراحی حیاط منزل ایرانی استفاده از حوض است. به طور کلی عنصر آب و صدای آب حس خوبی در افراد ایجاد می­ کند. به سلیقه شما بستگی دارد که بخواهید حسی از حیاط­ خانه ­های قدیمی را در به وجود بیاورید و یا می­ توانید مدرن­ تر فکر کنید و از آبنماهای کوچک برای گوشه­ ای از حیاط استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: طراحی حیاط منزل ایرانی، مدرن باشیم یا اصیل؟

 

blog post

در جستجوی حیاط از یاد رفته تجربه سوم

4.دیوار در طراحی حیاط منزل ایرانی

اگر دیواری دارید و به دنبال ایده ­ای برای زیباتر شدن آن هستید ایده­ هایی مانند: استفاده از گلدان­ های دیواری، اجرای دیوار سبز، استفاده از آجر و یا طرح آجر برای جذاب­ تر شدن و یا پوششی از چوب پلاست می­ تواند به شما کمک کند.

 

blog post

فضای سبز

blog post

ساخت پرگولا

5.طراحی حیاط منزل ایرانی؛ آلاچیق هم لازمه؟

انواع آلاچیق­ فضاهایی برای نشستن و دورهمی ­ها ایجاد می­ کنند که در فصل­ های مختلف در برابر تابش شدید خورشید حفظ می ­کند و همچنین در بارندگی هم می ­توانید از آن استفاده کنید. با توجه به اینکه چقدر فضای کافی برای اجرای یک آلاچیق دارید در این مورد تصمیم بگیرید.

سایه­ بان و یا پرگولا هم می­ تواند نمای زیبایی به حیاط شما بدهد. حالا یک گیاه رونده زیبا برای بالارفتن از پرگولا هم در نظر بگیرید تا جذابیت محوطه چند برابر شود.

مطلب پیشنهادی: طراحی فضای سبز با آلاچیق­ های مقاوم ترموود!

 

blog post

فلاور باکس آویزی در حیاط

blog post

طراحی فضای سبز ورودی خانه

6.مسیرهای عبور در طراحی حیاط منزل ایرانی

وجود یک مسیر کوچک در بین باغچه تنوع فضای را زیاد می ­کند و تنوع باعث جذابیت می­ شود. برای طراحی و اجرای مسیرهای عبور در حیاط و محوطه می ­توانید از مصالح مختلفی مانند: سنگ، آجر، چوب پلاست، سنگریزه و یا ترکیب سنگ و چمن مصنوعی و.. استفاده کنید.

 

blog post

فلاور باکس زمینی

blog post

طراحی و اجرای نورپردازی فضای باز

7.طراحی حیاط منزل ایرانی با ایده­ های کم هزینه

اگر حیاط منزل­تان وسایل اصلی را دارد و فقط باید دستی به سر و روی آن بکشید؛ می­ توانید با ایده­ هایی کم هزینه حیاط ­تان را زیباتر کنید.

گلدان­: ممکن است در حیاط باغچه نداشته باشید و یا دوست دارید در بخش­ هایی از حیاط گیاه داشته باشید. استفاده از گلدان فکر خوبی است. با توجه به فضایی که می­ خواهید گلدان بگذارید، می ­توانید انواعی از گلدان­ های بزرگ و کوچک و همچنین فلاورباکس ­های زیبا برای جذاب­تر شدن حیاط استفاده کنید.

رنگ نرده ­ها: اگر در حیاط منزلتان از نرده­ های فلزی و یا چوبی برای حاشیه باغچه و یا حفاظ بالکن استفاده کرده ­اید؛ رنگ کردن نرده­ ها باعث تازه شدن و زیبایی حال و هوای حیاط می ­شود.

نورپردازی: شب­ های تابستان از فضای حیاط منزل ایرانی ­تان استفاده کنید. برای این کار نیاز به نورپردازی دارید. مطلب ایده­ های نورپردازی محوطه می ­تواند در این کار به شما کمک کند.

مطلب پیشنهادی: طراحی باغچه، 20 مدل حیاط سرسبز در خانه­ های ایرانی!

 

blog post

در جستجوی حیاط از یاد رفته تجربه سوم

کلام آخر:

طراحی حیاط منزل ایرانی با این ایده ­ها می ­توانید به راحتی انجام دهید. در انتخاب وسایل و مبلمان حیاط به مساحت و شرایط حیاط دقت کنید. وجود حیاط در خانه یک امکان برای ایجاد فضایی باز و سرسبز است که نیاز شما به هوای تازه و فضایی برای لذت بردن برطرف می­ کند. برای طراحی محوطه و حیاط منزل خود می­ توانید از اهالی فن چیدانه در زمینه طراحی محوطه کمک بگیرید.

 

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
هاستل تهران، "های تهران" مثل خونه خودتونه!

هاستل تهران، "های تهران" مثل خونه خودتونه!

1398/10/17 ادامه مطلب
طراحی حیاط منزل ایرانی، بهار دلنشین با این 7 ایده!

طراحی حیاط منزل ایرانی، بهار دلنشین با این 7 ایده!

محوطه سازی سنتی، چگونه به فضای محوطه اصالت ببخشیم؟

محوطه سازی سنتی، چگونه به فضای محوطه اصالت ببخشیم؟

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان اتاق کودک و نوجوان وینه چوب certificate
مبلمان اتاق کودک و نوجوان وینه چوب

مبلمان اتاق کودک و نوجوان وینه چوب

پرده کلاسیک certificate
پرده کلاسیک

پرده کلاسیک

طرح و معماری آرویج certificate
طرح و معماری آرویج

طرح و معماری آرویج

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent